Cicák-balesetvszélyes helyzetek
Balesetveszélyes helyzetek
Cicánk sok olyan helyre be/fel tud mászni, amire legmerészebb álmainkban sem gondolnánk: például bemászik a mosógépbe (a felültöltősbe is), a mikrohullámú sütőbe, a mosogatógépbe, a szárítóba, a kandallóba, a nejlonzacskóba, felugrik az ablakpárkányra, a szekrények tetejére, a gáztűzhelyre stb. Nagyon figyeljünk, ha be akarjuk csapni magunk mögött az ajtót, mert lehet, hogy macskánk éppen utánunk leselkedik. A cica könnyen belecsúszhat a vécébe, ezért hajtsuk le az ülőke tetejét. Fontos, hogy a szemetesen mindig legyen rajta a teteje, mert a macska nagyon kíváncsi állat, és "kihalászhat" a kukából olyan hulladékot, ami nem neki való (szálkák, éles csontok, műbeles húsáru csomagolása, egyéb éles szélű dolgok stb.).
Sérülések
A kisebb sérüléseket házilag magunk is elláthatjuk. Ehhez nem kell nagy szakértelem, csak le kell fertőtleníteni a sérült részt, sebhintőporral be kell hinteni, és legjobb mindig bekötni a sebet. Ha nagyobb sérülésről van szó, akkor mindenképpen állatorvoshoz kell forduljunk, aki szakszerűen ellátja a macskát, esetleg még össze is varrja a sebet vagy a törött végtagot sínbe rakja. A nyílt törések veszélyesek, könnyen elfertőződhetnek, ezért azonnali beavatkozásra van szükség. Ha a cica kutyával verekedett vagy autó ütötte el, de nincs látható sebzés rajta, akkor is fennáll a veszélye a belső sérülésnek, a vérrög kialakulásának, ezért mindenképpen mutassunk meg az állatorvosnak a kis vadócot. Vérömlenyt okozhat a nem megfelelő véralvadás és sajnos néhány méregfajta is. Általában balesethez vezet, ha a cica az ablakpárkányról akar vadászni a madarakra, bogarakra. A macska szerencsére hozzászokott a magasban történő biztonságos mozgáshoz, de mindig lehet egy rossz mozdulat vagy egy csúszós párkány, és kedvencünk leeshet a mélybe. Esés közben mindig igyekszik hasra fordulni a levegőben, lábait kiterjeszteni, hogy fékezze a zuhanást és a lehető legkevesebb sérülést szerezze. Ez az oka, hogy sokszor túlélik - kisebb nagyobb zúzódásokkal - a repülést. Szinte hihetetlennek tűnik, de mindegy, hogy a macska a negyedik vagy a huszonnegyedik emeletről esik ki, mivel ennyi esés alatt már van ideje megfordulni és fékezni a zuhanást. Rosszabbul járhat az a kedvencünk, amelyik "csak" a második vagy harmadik emeletről pottyan ki, mert esetleg nem tudja a rövid idő alatt úgy kormányozni magát, hogy lefékeződjön és a talpára essen. Ahhoz, hogy az állat ne ugorhasson ki vagy ne eshessen le a párkányról, célszerű az ablakra rácsot vagy hálót szereltetni. Fontos tudnunk, hogy ahol a macska feje átfér, ott az egész testét át tudja préselni. Ha mégis megtörténik a baj, akkor azonnali állatorvosi segítségre van szükség, az orvos alapos vizsgálat és röntgenfelvételek alapján fogja eldönteni a kezelést.
Fulladásveszély A macskák imádnak minden nejlonzacskóba belebújni, amelyekbe könnyen bele is gabalyodhatnak, sőt belefulladhatnak, ezért tartsuk a zacskókat feltétlenül elzárva. Másik veszélyes dolog, ha a cica lenyel valami éles, hegyes dolgot (tű, halszálka, éles csontdarab stb.), esetleg túlságosan mohó evésnél egy nagyobb falat a torkán megakad. Ennek elkerülése érdekében, legyünk mellette, ha eszik, és ha valami a torkán megakad, fogjuk le, nézzünk bele a szájába, s próbáljuk kivenni az idegen anyagot. Az is életmentő megoldás lehet, hogy fejjel lelógatjuk az állatot, a hátára csapunk vagy a gyomorszáját egy kicsit megnyomjuk. Epilepsziás rohamnál fontos, hogy az állat nyelve ne zárja el a légutakat. Ezenkívül helyezzük a macskát sötét szobába, és a roham elmúltáig maradjunk mellette, hogy ne okozhasson kárt magában.
Égési sérülések Okozhatja tűz, vegyszer vagy más anyag. Három súlyossági fokot különböztetünk meg ugyanúgy, ahogy az emberi égéseknél. A megégett felületet bő hideg vízzel mossuk le, hogy elkerüljük a további szövetkárosodást. Égési sérüléseknél segítheti a gyógyulást, ha fitotékában kapott levendula illóolajjal kezeljük a sebet. Mérgezésnél azonnal vigyük orvoshoz a cicát, és feltétlenül vigyük azt az üveget is, amiből ivott (így az orvos láthatja a méreg összetételét, és gyorsabban tud segíteni). Veszélyforrás lehet a villanytűzhely, mert a cica nem látja a meleg tűzhelylapot, így ráugorhat, de nem kevésbé veszélytelen a gyertya vagy a gáztűzhely lángja sem, mivel nagyon szereti a meleget.
Hőguta Akkor okoz gondot, ha a cica nem talál árnyékot. Tilos az állatot nagy melegben az autóba bezárni. A macskák csak nagyon mérsékelten képesek izzadni, ha nagyon melegük van vagy esetleg nagyon izgatottak, akkor a kutyához hasonlóan lihegve párologtatnak. Ha nem tudják a képződött hőt leadni, nyálkahártyájuk vérbővé válik, a légzésük megnehezül, életveszélyes állapot alakul ki. Ilyenkor adjunk a cicának friss vizet, esetleg hűtsük le a testét közvetlenül, helyezzük árnyékba, és mihamarabb vigyük állatorvoshoz, intenzív ellátásra is szüksége lehet.
Megfázás A cica könnyen megfázhat, ilyenkor a talpai hideggé válnak, teste lehűl, didereg. Szárítsuk meg az állatot, és vigyük meleg helyre. Tartsuk megfigyelés alatt, mert könnyen kialakulhat nátha vagy az alsóbb légutak betegsége.
Áramütés A cica előszeretettel rágja szét a különböző kábeleket, ami az állat életébe is kerülhet vagy súlyos égési sebeket okozhat a szájüregben.
Rovarcsípés A macskák szeretnek méhekre, darazsakra és egyéb repülő rovarokra vadászni. Ha lehet, akkor ezt akadályozzuk meg, mert ha lenyeli a zsákmányát, könnyen megfulladhat a csípéstől. Ha mégis megcsípné a torkát vagy a száját a rovar, azonnal forduljunk állatorvoshoz.
Idegen test Könnyen felismerhetjük, ha az állat valamilyen idegen testet nyelt le, mert a cica megállás nélkül nyáladzik, próbál megszabadulni a kellemetlen érzéstől, lehet, hogy még meg is sérti magát a nagy kapálózásban. Az idegen testet a lehető legrövidebb idő alatt el kell távolítani, különben az állat megfulladhat. A szúrós, éles tárgyakon kívül idegen testnek számít a szőrgomolyag is, amelyet szőrtisztogatás közben nyel le. Tünetei: hányás, hasmenés.
Ha elszökik a cica Feltétlenül legyen a cicáról egy jól sikerült fotónk. A szabadba kijáró macska jól tud tájékozódni, ezért nem is szokott elveszni. Gyakran megfigyelték, hogy egy költözés után - akár 10-12 kilométeres távolságból is - többször visszatér a macska az eredeti élőhelyéhez. Más a helyzet, ha teljesen idegen környezetben szökik meg macskánk, vagy egyáltalán nem szokta meg egy lakásban tartott macska a kinti életet. Ilyenkor pánikba esik, és legtöbbször azon a környéken húzza meg magát, ahol elveszett. Eleinte sokszor a gazda hívó szavára sem merik előbújni, ezért ne adjuk fel a reményt, gyakran szólongassuk a cicát, különösen este, amikor már elcsendesedett a környék, könnyebb megtalálni az elkóborolt állatot. Kiragaszthatjuk a képét a közeli állatorvosnál, közértben, fodrászatban, orvosi rendelőben stb. Értesíthetjük a szomszédokat, a környékbeli menhelyeket is. Használhatunk nyakörvet is, ennek van előnye és hátránya is. Előnyei: látszik, hogy nem kóbor macskáról van szó, a bilétán rajta van a gazdi neve, elérhetőségei. Van olyan nyakörv, amelyen csengő van, ami elsősorban a madarakat védi. Hátrányai: A csengő megzavarhatja az állat tájékozódását, a nyakörv fennakadhat egy fán, és fulladást okozhat. Csak olyan nyakörvet érdemes venni, ami nyomáskioldóval van ellátva, bár ez valamivel drágább, de megéri. |